V oblasti

  Renovace nábytku Cena

  Kolik stojí renovace nábytku? Použité starší kusy nábytku jsou zpravidla kvalitnější, krásnější a v neposlední řadě hodnotnější. Pokud nevíte, jakou hodnotu má nábytek a zda se jeho restaurování vyplatí, můžete jej vzít do starožitnictví k posouzení. Pamatujte, že restaurování starých kusů nábytku musí být provedeno klasickými postupy a přírodními materiály, protože pouze tak lze zachovat autentičnost a hodnotu. Cena vždy závisí na velikosti kusu, stavu materiálu, rozsahu práce, počtu nezbytných postupů a samozřejmě na řemeslníkovi. Cena hodiny práce na restaurování starých kusů nábytku se spolu s materiálem pohybuje mezi 350 a 600 Kč.

  Komu svěřit renovaci nábytku? Zašlete poptávku vhodným a ohodnoceným restaurátorům nábytku - zdarma a nezávazně! Stačí vyplnit formulář níže.

  Vyžádat nabídku:
  Poslat poptávku

  Cena za restaurování nábytku


  Cena za hodinu restaurování starého, starožitného nábytku, spolu s materiálem.

  350.00 Kč/hodina

  VELMI NÍZKÁ CENA
  Kč/hodina

  STŘEDNÍ CENA
  600.00 Kč/hodina

  NEJVYŠŠÍ CENA
  Chci nabídku od poskytovatelů

  Ostatní ceny za Renovace nábytku

  Jak jste využili tyto informace?

  RENOVACE NÁBYTKU - VŠE, CO POTŘEBUJETE VĚDĚT

  1. Renovace nábytku - co potřebujete vědět

  1.1. Starožitný nábytek

  Starožitnosti jsou sběratelsky významné předměty z různých oborů výtvarného umění, uměleckých řemesel nebo průmyslového designu, které se už delší dobu nevyrábějí ani nepoužívají, a jsou tedy poměrně vzácné. Slovní spojení starožitný nábytek zahrnuje všechny kusy nábytku vyrobené před desetiletími nebo dokonce staletími, tedy v jiných historických obdobích. I když neexistuje žádná oficiální hranice, v zásadě považujeme tento typ nábytku za starý minimálně 50 let. Starý nábytek má často zvláštní sentimentální hodnotu a předává se z generace na generaci v jedné rodině. Určité starožitné kusy mají kromě stáří i zvláštní historický význam, který jen zvyšuje jejich hodnotu a důležitost. Takové kusy nábytku se často vyskytují v muzeích a zámcích, méně často v soukromých domech, s výjimkou vášnivých sběratelů starožitností a lidí, kteří měli štěstí tento nábytek zdědit.

  renovace-nabytku.jpg
  Restaurování nábytku je velmi náročná činnost, která vyžaduje velmi zručného řemeslníka, s mnohaletými zkušenostmi a pestrou škálou znalostí, ale také dostatečným citem, aby zrestauroval starý nábytek zhruba tak, jak vypadal, když byl vyroben

  1.2. Restaurování nábytku

  Nábytek by měl být restaurován, když je v příliš špatném stavu na to, aby byl používán, nebo když existuje přání uvést jej do původního stavu, ale tak, aby se nezničila jeho drahocenná patina. Restaurování nábytku je velmi náročná činnost, která vyžaduje velmi zručného řemeslníka s mnoha zkušenostmi a znalostmi, ale také dostatečným citem, aby každý předmět obnovil přesně tak, jak byl vyroben, za použití starých technik a nástrojů, případně materiálů. Z tohoto důvodu důrazně doporučujeme, abyste tuto práci přenechali profesionálům. Pokud se této práce chopíte sami, bude to s největší pravděpodobností znamenat nenapravitelné škody a ztrátu hodnoty zpracovávaných kusů.

  1.3. Výhody restaurování

  Pokud je restaurování provedeno správně a adekvátně, životnost předmětu se minimálně zdvojnásobí. Jen tak bude zachován před rozkladem a chráněn před dalšími negativními vlivy prostředí. Správným a profesionálním restaurováním se kusu vrací jeho původní vzhled, krása a zvýrazní se patina, která vznikala v průběhu let a desetiletí. Taková hodnota a význam jsou nenahraditelné a neopakovatelné, protože vypovídají o době, ze které předmět pochází. Právě tato patina odděluje starý nábytek od nového a dodává mu zvláštní kouzlo. Správná oprava tedy zvyšuje hodnotu nábytku. V neposlední řadě restaurování také obnovuje užitnou hodnotu kusu, který je pak možné dále využívat.

  1.4. Rozklad dřeva

  Stejně jako všechny ostatní materiály se i dřevo začíná časem rozkládat. Rychlost rozkladu dřeviny závisí na druhu dřeva, tvrdosti, pH půdy, nadmořská výšce, vlhkosti, umístění v krajině apod. Na chátrání se nejvíce podílejí nepříznivé klimatické faktory, především vysoká vlhkost v místnosti (která urychluje hnilobu a rozvoj hmyzu), na dřevě se časem objevují i ​​specifické plísně a houby. Abyste zabránili dalšímu chátrání, musíte dřevo co nejdříve obnovit, odstranit poškození a následně adekvátně chránit.

  2. Pravidla pro restaurování nábytku

  Pokud jde o renovaci a opravu nábytku, začíná se tím základním - mytím a čištěním. Poté přistupte k odstranění sekundárních nátěrů, ale s plnou opatrností, aby nedošlo k poškození původní patiny pod nimi. Kování a barvy použité při výrobě originálu by měly být vždy použity pro restaurování starých kusů. Jen tak lze dosáhnout vzhledu a stavu nejbližšího originálu. Musí být také respektováno pravidlo reverzibility, což znamená, že všechny použité materiály, chemikálie a procesy lze snadno a stejným způsobem odstranit. Nesmíme zapomínat, že restaurování vlastně znamená nábytek uchovat a zakonzervovat, a ne měnit a doplňovat prvky, které originál nikdy neměl. Proto musí být „kreativní“ zásahy jakéhokoli typu omezeny na minimum.

  2.1. Starý nábytek se nebrousí

  Pokud se starožitné kousky brousí, mohou se nenávratně poškodit, protože bezpochyby zmizí patina, která jim dodává kvalitu a hodnotu. Tím se navždy ztratí kouzlo a jedinečnost originálu. Pokud je například ze starožitného kusu odstraněna autentická dýha, bude prakticky zničen. Broušení nábytku z masivního dřeva může způsobit jiný typ problému. Odstranění povrchové vrstvy může odhalit díry, které ve dřevě způsobili červotoči nebo jiní dřevokazný hmyz.

  2.2. Lepidlo

  V minulosti se nábytek spojoval lepidlem živočišného původu. Pokud chcete, aby se kus vrátil do stavu co nejbližšího originálu, pak by bylo dobré používat lepidlo podobné tomu, který používal původní mistr. Lepidel živočišného původu je více druhů, z nichž nejznámější jsou rybí nebo králičí. Tento druh lepidla se vyrábí z živočišného tuku vařeného v páře a překvapí vás, jak je kvalitní a jak dobře se s ním pracuje.

  2.3. Šelakový lak

  Šelak je přírodní živice (pryskyřice), získávaná z výměšků samičky jednoho druhu mšice - červce lakového, který se živí rostlinnou šťávou z listů některých druhů indických stromů. Šelakový lak je určen k ochraně dřeva. Také zdůrazňuje přirozenou krásu dřeva. Tyto laky lze zakoupit ve specializovaných prodejnách malířského a restaurátorského příslušenství. Vyrábějí se z nich speciální laky, leštidla a fixátory pro konečnou úpravu dřeva. Před použitím se rozpustí v lihu (některé se prodávají již rozpuštěné), a poté se dřevní povrch potažený bavlnou nebo lnem nalakuje vlněným hadříkem. Kromě tohoto laku nebo politury se používá pemza (druh horniny) k vyplnění pórů dřeva a olej k vyleštění povrchu. Nanášení šelakového laku vyžaduje mnoho zkušeností a odborných znalostí, které se dnes stále více vytrácejí. Příliš tenká vrstva nesplní svou funkci a příliš silná naopak zničí všechnu krásu dřeva. Od konce minulého století je tesařů-restaurátorů, kteří tuto dovednost ovládají, stále méně.

  2.4. Červotoči v nábytku

  O přítomnost červotoče a jiného hmyzu v nábytku svědčí drobné povrchové otvory. Z děr však nelze poznat, zda jsou tam broučci stále přítomni. Zda jsou v nábytku skutečně živé organizmy, lze zjistit pozorováním hromádky prachu na plochách a pod nábytkem. Občas se též dá slyšet, jak červ dřevo okusuje. Pokud nábytek nebyl čištěn několik let, mohou se zbytky jemného prachu, které za sebou červotoč zanechal, dostat na povrch při pohybu nebo přemisťování kusu, což však nesvědčí o přítomnosti aktivního hmyzu.

  Pokud se ukáže, že máte v nábytku živého červotoče, máte k dispozici několik možností. Pokud je přítomen pouze na určitých místech, která lze snadno identifikovat, lze je zabít vstřikovanými insekticidy. Pokud je však děr příliš a chcete-li pro každý případ ochránit celý nábytek, je nejlepší jej kompletně natřít nebo nastříkat insekticidem, zabalit do fólie a nechat alespoň měsíc odstát. Když kus vybalíte, doporučuje se jej nejprve nechat pár dní venku, aby se dobře vyvětral od zbytků jedu, a poté jej umístit na požadované místo v domácnosti. Před použitím insekticidů si pečlivě přečtěte všechny pokyny výrobce a chraňte se v souladu s pokyny, protože mohou být velmi zdraví škodlivé!

  2.5. Tmelení děr ve dřevě

  Dírky, které vytvořil červotoč, se nazývají výletové chodbičky. Zanechal je za sebou dospělý hmyz. Je důležité vědět, že tyto dírky se tmelit nemusí. Dokonce dodávají nábytku zvláštní kouzlo, jinými slovy činí ho unikátní a atraktivní. V minulosti truhláři tyto dírky dokonce kopírovali a uměle rekonstruovali, aby nábytek vypadal starší. Tyto díry proto není třeba skrývat. Naopak, jsou-li pravé, svědčí o autentičnosti výrobku.

  2.6. Pískování starého nábytku

  Pískováním se odstraní vrchní vrstva dřeva. Jelikož se při tomto procesu spolu s vrchní vrstvou odstraňuje i původní patina a dekorace, u starožitného nábytku byste na tuto techniku měli zapomenout. Svůj tvar ztrácí i pískované profily, vyřezávané kusy nábytku nebo řezané detaily a další dekorace. Dalším důvodem, proč se nedoporučuje pískování starého nábytku je ten, že povrch po této úpravě dost zdrsní, což urychluje hromadění prachu a nečistot, které se pak velmi obtížně čistí. Navíc je zde problém s dalším zpracováním a restaurováním, protože z pískovaných povrchů je obtížnější odstranit nátěry. Pískování tedy způsobuje velké škody, proto se mu raději vyhněte. Nicméně hovoříme o něm zejména proto, že některé části takto zpracovávat za určitých okolností lze, například kamenné sokly, podstavce, opěradla apod.

  3. Údržba starého nábytku

  3.1. Přiměřená teplota a vlhkost v místnosti

  V době, kdy se tento druh nábytku vyráběl, neexistovaly žádné moderní topné systémy, jak je známe dnes. Proto je třeba vždy dávat pozor, aby nábytek nebyl umístěn na příliš suchém a horkém místě. V opačném případě dřevo časem zcela vyschne. Na druhou stranu by nemělo být příliš ani příliš vlhké, protože začne hnít. Rozhodně se vyhněte tomu, aby stálo v prádelně, koupelně apod.

  3.2. Utírání prachu

  Nábytek otírejte pouze hadříky k tomu určenými. Dělají se z mikrovláken a jejich povrch je slabě nabitý, ale dost na to, aby na něm ulpěly prachové částice. K tomuto účelu můžete použít i stará bavlněná trička, ale prach na nich nebude ulpívat tak efektivně. Po setření prachu z nábytku je třeba hadřík silně protřepat a poté vyprat proudem vody.

  3.3. Čištění povrchů

  Nábytek lehce otřete pouze navlhčeným hadříkem, nikoli saponátem nebo jinou chemií, poté znovu přepněte obyčejným bavlněným hadříkem. Rozhodně se vyhněte používání různých druhů sprejů nebo jiných oblíbených čističů, protože jsou na jemný, starý nábytek příliš abrazivní a agresivní.

  4. Oprava silně poškozených kusů

  Pokud je kus nábytku opravdu hodně poškozený, měli byste si nejprve položit otázku, zda má restaurování vůbec smysl. Chybí-li klíčové prvky nebo dokonce celé díly, nebudou jej umět vrátit do původního stavu ani ti nejzkušenější řemeslníci. Teoreticky taková možnost vždy existuje, ale výsledek nemusí být uspokojivý a samotný proces restaurování bude mnohem dražší. Restaurování nebo oprava nemá smysl, pokud by samotný proces stál více, než by na konci stála restaurovaná položka. Tak poškozený starožitný kus se renovuje pouze v případě, že se jedná o extrémně vzácné a historicky významné exempláře nebo pokud má tento kus nábytku výjimečnou sentimentální hodnotu, takže pro majitele cena nehraje roli.

  5. Jak rozeznat originál od padělku?

  Mnoho lidí se obává, že dnešní sofistikované restaurátorské techniky znesnadňují odlišení padělků od originálů, stejně jako je tomu u jiných uměleckých děl. Právě díky všem moderním technologickým a technickým postupům, zařízením a nástrojům dokážou zruční padělatelé napodobit cokoli a způsobit potíže i velmi zkušeným odborníkům. Některé kusy se mohou zdát mnohem starší, než ve skutečnosti jsou. Tento druh obav je samozřejmě na místě. Pokud si tedy nejste jisti a nemáte spolehlivé údaje o datování a vlastnictví, radíme se poradit s odborníkem. V praxi se originály identifikují podle znaků a specifik určitých autorů a epoch a také podle jiných hmotných či nepřímých důkazů. Pokud jde o nábytek, velmi užitečným indikátorem pravosti je úprava povrchu dýhy, která byla v baroku silná až 5 mm, a postupně se zmenšovala na pouhých 0,5mm. Pokud někdo tvrdí, že nábytek byl vyroben v období baroka a že je na něm vrstva dýhy o tloušťce pouze 1 mm, je to jednoznačně padělek. Tloušťka dýhy byla postupně zmenšována pokrokem výrobní technologie. Toto je pochopitelně jen jeden z mnoha příkladů možností rozpoznávání padělků.

  6. Náklady na restaurování

  Kolik bude stát restaurování nábytku závisí na mnoha faktorech, z nichž nejdůležitější je určitě jeho aktuální stav. Silně poškozené kusy jsou náročnější na zpracování a výrazně prodražují celý proces. Pokud cena práce převyšuje konečnou hodnotu předmětu, tak se to celé prostě nevyplatí. Dalším důležitým faktorem je stav konstrukce. Pokud sotva drží, a je špatně zachovalá, může být potřeba její kompletní výměna, což celou práci rozhodně prodraží.

  Daibau.cz, pomůžeme Vám s odhadem investice a výběrem dodavatele pro Váš Dům  Chci nabídku od poskytovatelů
  Poslední zveřejněné poptávky

  Renovace nábytku - starožitné židle

  Potřebuji zrenovovat starožitné židle - rozviklané a rozbité , prasklina v opěradle, ulomená spodní kuželka nohy , u dvou židlí dodělat ozdobný vrchol opěradla. 16506 Kč do 27510 Kč

  ........

  Menší opravu gramofonové skříňky

  Potřebovala bych menší opravu gramofonové skříňky Halabala. 4716 Kč do 7860 Kč

  ........

  Celková renovace drevěné židle/křesílka s čalouněným sedákem

  Potřebuji celkovou renovaci drevěné židle/křesílka s čalouněným sedákem. Sedák bude asi nutné celý vyměnit (červotoč a je prasklý rám). Židle je rozklížená. Barvu bych také ráda odstranila. Prosím o cenovou nabídku. Děkuji 2358 Kč do 3930 Kč

  ........

  Chci nabídku od poskytovatelů

  Cena, Propadlo se mi sezení na houpacím křesle, 1
  Renovace nábytku, Třebíč

  90 Kč do 150 Kč

  Cena, Renovace dřevěné části stolní lampy,
  Renovace nábytku, České Budějovice

  90 Kč do 150 Kč

  Cena, Renovace skříně z cca 19. století, 1 skříň
  Renovace nábytku, Mnichovo Hradiště

  180 Kč do 300 Kč

  Cena, renovace starého příborníku, 1 ks
  Renovace nábytku, Valašské Meziříčí

  180 Kč do 300 Kč

  Cena, Rozklížená židle, 1ks
  Renovace nábytku, Zlín

  45 Kč do 75 Kč

  Cena, Renovace stareho nabytku, 2ks
  Renovace nábytku, Nový Jičín

  450 Kč do 750 Kč

  Cena, Oprava sedáku starého křesla,
  Renovace nábytku, Plzeň

  90 Kč do 150 Kč

  Cena, Renovace dvou křesel Halabala, 2
  Renovace nábytku, Kolín

  180 Kč do 300 Kč

  Cena, Renovovt tykovy komferecni stolek 120x80, 1ks
  Renovace nábytku, Daleké Dušníky

  72 Kč do 120 Kč

  Cena, Renovaci 2 jídelních celodřevěných židlí, přebrousit, nalakovat, sedac, 2 staré jídelní židle-celodřevěné
  Renovace nábytku, Ostrava

  180 Kč do 300 Kč

  Cena, Renovace staršího rozkládacího kulatého stolu s ořechovou dýhou , 1ks
  Renovace nábytku, Tábor

  135 Kč do 225 Kč

  Cena, Renovace staré komody a stolku, 2 - 3 kusy, komoda 2 metry
  Renovace nábytku, Lovosice

  450 Kč do 750 Kč

  Cena, Stůl, 2 komody renovace, 3ks
  Renovace nábytku, Bolevec

  180 Kč do 300 Kč

  Cena, Renovace schodiště včetně obložení,zábradlí,
  Renovace nábytku, Mikulovice

  900 Kč do 1500 Kč

  Cena, Renovace nábytku, 2+1 Kuželka a Kropáček
  Renovace nábytku, Jílové u Prahy

  270 Kč do 450 Kč

  Cena, Dva masivní příborníky 100 let staré.,
  Renovace nábytku, Chomutov

  270 Kč do 450 Kč

  Cena, Renovace dřevěné skříně stojacích hodin, výška 180 cm, šířka 50 cm, hloubka 30 cm
  Renovace nábytku, Havlíčkův Brod

  360 Kč do 600 Kč

  Cena, Renovace rýhy v lakovaném nábytku, 2 krát dvířka
  Renovace nábytku, Frýdek-Místek

  180 Kč do 300 Kč

  Cena, Provést restaurování secesního skleníku., Délka 160 cm, hloubka 68 a 38 cm, 190 cm výška a italský mramor.
  Renovace nábytku, Olomouc

  360 Kč do 600 Kč

  Cena, Interiérové dveře, komoda, stul, 10ks
  Renovace nábytku, Olomouc

  450 Kč do 750 Kč

  Cena, Renovace psaciho stolu ze 70.let. (od B. Landsmana). Dýha na desce je , Deska stolu 115 x 65
  Renovace nábytku, Brno

  360 Kč do 600 Kč

  Cena, Potřebuji opravit škrábance a odřeniny na pianinu vzniklé při stěhován, Kryt klaviatury, spodní deska
  Renovace nábytku, Záběhlice

  180 Kč do 300 Kč

  Cena, Renovace stolu, 2 m čtvereční
  Renovace nábytku, Libhošť

  54 Kč do 90 Kč  Hledáte dobré řemeslníky v oblasti Renovace nábytku?
  Nápady na úpravu a uspořádání domu

  Časopis se spoustou skvělých nápadů pro úpravu a rekonstrukci Vašeho domu

  Renovace nábytku cenník

  Zaslat firmám nezávaznou poptávku

  88+ společnostmi pro Renovace nábytku
  Bezplatná služba
  Bez provizí
  Získej nabídku
  Podmínky užívání I Politika soukromí I Informace o cookies I Impressum
  © 2023 Daibau, všechna práva vyhrazena