V oblasti

  Zimní zahrady a prosklené terasy

  Tento článek si přečetlo více než 949+ uživatelů
  Zimní zahrady nebo prosklené terasy jsou zpravidla považovány za rozšíření obývacího pokoje. Dalo by se říci, že mají vlastnosti vnitřního i venkovního prostoru, protože zároveň chrání před povětrnostními podmínkami a propouštějí sluneční záření a teplo. V posledních letech pokročila technika velmi kupředu, takže nyní je požitek a komfort, který může zimní zahrada obyvatelům nabídnout, k dispozici po celý rok, pro velmi chladné i teplé dny.
  Odborný článek 949
  7
  Máme 190 realizátorů v oblasti Zasklení terasy:

  1. Výhody zimní zahrady

  Zimní zahrady jsou oblíbené především v zemích s chladnějším klimatem, protože poskytují příjemné místo k pobytu i v chladných měsících. Hlavní předností zimní zahrady je obrovská spousta světla. Kvalita života, kterou poskytují velké skleněné plochy, je nenahraditelná. Dobře řešená zimní zahrada nebo prosklená terasa jsou součástí obytného prostoru, ve kterém se budete cítit, jako byste byli venku. Světlo skleněných ploch se dostává hluboko do interiéru. Na jaře nebo v létě se zimní zahrada nebo prosklená terasa mohou otevřít a stát se tak součástí exteriéru.

  Odborná rada ze společnosti BRNO PEOPLE s.r.o.

  1. Z jakého materiálu by měla být zimní zahrada a proč?

  Zimní zahrady byly v minulosti stavěné hlavně ze dřeva a skla, kde dřevěná konstrukce byla namáhaná nadměrnou vlhkostí, plísněmi a dřevokaznými houbami. Následně se kombinovali materiály částečně vyzděné + dřevo, případně kovové. S příchodem komorových skel - dvojsklo, trojsklo se zvýšil požadavek na tepelnoizolační vlastnosti těchto zahrad a na zvýšení tepelného komfortu nového prostoru, začali se na konstrukce používat plastové a hliníkové profily. Pro statické možnosti plastů je možné realizovat jen malé prosklení a malé střešní zástavby. Z uvedeného vyplývá, že zimní zahrada by měla být z konstrukčně stálého materiálu se splněnými statickými požadavky a minimálními požadavky na údržbu. Tyto parametry splňuje hliník s povrchovou úpravou eloxováním nebo práškovým lakováním.      

  2. Jaké jsou způsoby zastínění a větrání zimních zahrad?

  Zastínění lze realizovat přímo ve skleněných výplních, kde přímo vlastností skla různými typy fólií dokáží utlumit a snížit přehřívání prostoru zimní zahrady, případně dodatečnými doplňky jako jsou pevné případně natáčivé hliníkové lamely, zipové rolety, hliníkové žaluzie, markýzy. Všechny tyto systémy lze ovládat motoricky a ve spojení s inteligentním systémem ovládání domácností vytváří komfortní využívání tohoto prostoru. 

  Větrání zimních zahrad lze řešit vice způsoby. Nejjednodušší je křížové větrání v dolní části přisávání čerstvého vzduchu větracím oknem- sklopeným a oproti na stěně v horní části větrací okno – sklopené. Tato okna se mohou ovládat pohonem a automatizovat el. ovládáním.

  3. Jaké jsou výhody zimní zahrady?

  Zimní zahrada je získán nový prostor pro zvýšení pohodlí v domě. Ja to nejčastěji prostor pro univerzální obývací pokoj případně jídelní část s komfortem a pocitem vzdušnosti. Pocitově dokáže prodloužit léto v období jarních a podzimních dní v pohodlí domu.

  Odbornou radu poskytl pan Marián Horváth ze společnosti BRNO PEOPLE s.r.o.

  2. Správná instalace šetří energii

  Správnou instalací zimní zahrady nebo prosklené terasy lze ušetřit až 30% energie! Pro efektivní a cenově výhodnou úsporu energie je kromě dobré tepelné izolace klíčové místo, kde bude zahrada nebo terasa umístěna. Zimní zahrada nebo prosklená terasa by měla být umístěna na jihovýchod nebo jihozápad s nejdelší stranou na východ nebo západ. Zimní zahrady nebo prosklené terasy lze využít i jako zdroj tepla pro tepelné čerpadlo. Pokud je stěna domu, na kterou pokračují skleněné stěny zahrady nebo terasy, natřena tmavě, jedná se o tzv. Trombeho stěnu, tedy konstrukci k vyhřívání budovy za pomoci sluneční energie. Je založena na podobném principu jako skleník, tedy na tom, že sklo a vzduch propouští snáze světlo než teplo.

  6.jpg
  Zimní zahrada v chladných měsících poskytuje větší úsporu energie na vytápění
  K dobrému mikroklimatu nemalou měrou přispívají i rostliny pěstované na zimní zahradě, a to zejména díky produkci kyslíku, vázání prachu ze vzduchu a regulaci vlhkosti.

  3. Konstrukce zimní zahrady

  3.1. Jaké rozměry jsou ideální?

  Zimní zahrady nebo prosklené terasy je dnes možné vyrobit všech tvarů, od kulatých, polygonálních až po ty s kuželovými a jehlancovými střechami. Je však třeba mít na paměti, že neobvyklé designové tvary prodražují stavbu a obecně vyčnívají z fasády a nejsou v souladu s celkovým záměrem architekta. Zimní zahradu nebo prosklená terasu je nejlepší vyrobit tak, aby navazovala na šířku a tvar fasády.

  Příhradová konstrukce umožňuje prakticky neomezenou délku terasy. Jinak je to s hloubkou tohoto prvku. Většina dodavatelů zabývajících se zimními zahradami, se kterými jsme mluvili, uvádí, že optimální hloubky jsou od 5,8 do 6 m. Pokud se rozhodnete pro hlubší zimní zahradu nebo prosklenou terasu, je nutné z důvodu nosnosti konstrukci doplnit sloupky.

  3.2. Příhradová konstrukce

  Příhradová konstrukce, která se pro tento typ prvků vyrábí, se pohybuje od 73 cm do 125 cm v závislosti na výrobci nebo staviteli a přizpůsobí se požadovaným rozměrům. Výběr profilu je velmi důležitý. Na trhu si můžete objednat PVC, hliníkové nebo dřevěné profily. Pro ochranu před přehříváním jsou dobrou volbou tříkomorové, čtyřkomorové nebo vícekomorové profily z PVC nebo hliníkové profily se zabudovanou izolací. Dřevěné profily lze chránit hliníkovou maskou.

  Profily používané pro tento typ konstrukce jsou většinou tloušťky, které se pohybují mezi 5x5 cm, 5x8 cm, 5x12 cm, v závislosti na vašich požadavcích a provedení. Na přání lze profily skrýt za sklem nebo v odstínech skleněné stěny.

  4. Střecha zimní zahrady nebo prosklené terasy

  Vybrat si můžete i tvar a typ střechy, tedy střešní krytiny. Pokud se rozhodnete pro klasickou dřevěnou střechu, svou práci odvede jako první tesař a pokrývač. Zimní zahradu nebo terasu lze zastřešit lehkou montovanou plochou střechou z OSB panelů s hydroizolací nebo hliníkových „sendvičových“ panelů. Taková střešní konstrukce je nejlevnější.

  Z hlediska kvality života a osvětlení doporučujeme prosklenou střechu, kterou zhotovují všichni stavitelé zimních zahrad a prosklených teras. Střešní zasklení je provedeno stejně jako zasklení pro svislé skleněné plochy nebo stěny. Rozpětí střechy by nemělo přesáhnout 6 m, pokud nechcete mít po stranách sloupky. Povrch střechy je mírně skloněný a hladký, s viditelnými spárami.

  5. Sklo 

  5.1. Kvalita skla

  Zimní zahrada nebo zasklená terasa z 90% činí čisté sklo, z čehož vyplývá, že výběr kvalitního skla je zásadní. V konečném důsledku to velmi ovlivňuje celkovou cenu. Důležité je vědět, zda budete zimní zahradu, tedy prosklenou terasu využívat k bydlení nebo akumulaci tepla. Svou roli hraje i zeměpisná poloha, tedy celkový počet slunečných dní v roce. Pokud je zahrada nebo terasa určena k bydlení, měli byste volit sklo s co nejmenšími tepelnými ztrátami. Optimální tepelná vodivost je 1,0 W / m2K. To lze zajistit dvojsklem plněným vzácným plynem. V případě potřeby lepší izolace se instalují třívrstvá izolační skla.

  7.jpg
  Zasklení balkonů nebo teras může být různých tvarů a velikostí

  5.2. Odrazivost skla

  Důležitým faktorem je také odrazivost skla. Obvykle se instaluje sklo s 50% odrazivostí. Při vyšší odrazivosti, až 85%, nebude prostor tolik vytápěný, a bude mít výrazně méně světla.

  Skleněné plochy mohou být pevné nebo posuvné. Pevnější okna nebo stěny snižují náklady, ale dělají prostor méně praktický.

  6. Stínicí prvky a větrání

  Při pomyšlení na zimní zahradu nebo prosklenou terasu většina lidí vidí jako základní problém přehřívání. Správně zastíněná a větraná zimní zahrada však tento problém nemá a nevyžaduje ani klimatizaci. Stavebníci takových konstrukcí vždy doporučují venkovní žaluzie pro zastínění svislých ploch. K zastínění střechy se stále častěji používají markýzy nebo plachty, které odrážejí až 98% slunečních paprsků. Žaluzie s elektrickým pohonem a senzory umožňují přizpůsobit zastínění intenzitě světla nebo teplotě. Je důležité, aby byly žaluzie 5-10 cm od skla, jelikož tato mezera zajišťuje proudění horkého vzduchu pryč od okna.

  8.jpg
  Markýzy do zimní zahrady jsou nutné - bez nich by byl prostor tak přetopený, že by se tam v létě nedalo sedět; na druhou stranu v zimě bude teplo tak akorát

  Větrání je velmi důležitá věc pro kvalitní klima jakéhokoliv obytného prostoru. Nejjednodušším způsobem větrání zimní zahrady nebo prosklené terasy je samozřejmě otevření okna, ale existují i ​​jiné způsoby. Ideální přirozené větrání je zajištěno instalací co největšího počtu bočních větracích oken, protože zajišťují rychlou výměnu teplého a studeného vzduchu.

  7. Cena a dodací lhůta

  7.1. Cena

  O tom, zda se do tohoto projektu pustíte, nakonec možná rozhodne cena. Ceny zimních zahrad se značně liší. Cena uzavření terasy závisí na mnoha faktorech, mezi které patří volba tloušťky a typu tvrzeného skla, povrchová úprava profilu, nutnost spodní konstrukce a podobně. Nejlépe tak bude, když si zavoláte odborníka, který vám vyhotoví nabídku.

  7.2 Dodací lhůta

  Dodací lhůty závisí na tom, zda kupujete hotový prefabrikovaný model nebo si objednáváte model na míru. Na prefabrikovaný si musíte počkat cca 2 týdny, na ty na míru dva až tři měsíce, podle vytížení dodavatele. Existují i ​​modely, které je možné objednat ze zahraničí, ale pak je dodávka a montáž smluvně nasmlouvána samostatně.

  Pokud se rozhodnete pro zřízení zimní zahrady, můžete nás také kontaktovat na DaiBau.cz. Na našich stránkách najdete další tipy související s tímto tématem, ale také dodavatele a stavitele, se kterými spolupracujeme a kteří na vaši poptávku odpoví vhodnou nabídkou.

  Informace o ceně si můžete prohlédnout v naší kalkulačce.

  Váš tým,

  DaiBau.cz

  Odborný článek 949
  Autor: Daibau casopis

  Jak jste využili tyto informace?


  Hledáte dobré řemeslníky v oblasti Zasklení terasy?

  Nápady na úpravu a uspořádání domu

  Časopis se spoustou skvělých nápadů pro úpravu a rekonstrukci Vašeho domu

  Máme 190 realizátorů v oblasti Zasklení terasy:

  Bezplatná služba
  Hledáme v lokalitě
  Bez provizí
  Podmínky užívání I Politika soukromí I Informace o cookies I Impressum
  © 2024 Daibau, všechna práva vyhrazena